MOB Akademie

MOB Akademie

Přihlašování
Přihlašování ukončeno

Přihlašování do ročníku 2024 bylo ukončeno

Akademie Mladých občanů (AMOB) nebo MOB Akademie je vzdělávací projekt s mnohaletou tradicí, který přibližuje středoškolákům principy politiky na místní, regionální a republikové úrovni. Skládá se ze třech částí: Municipalita, Region a Republika, přičemž AMOB pořádají mladí pro mladé, zábavně a s nadšením!

Během samostatných částí vás čeká nahlédnutí do fungování městských úřadů a úrovní státní správy, poznáte spolupráci na regionální nebo evropské úrovni a především dostanete šanci osobně poznat politiky, kteří rozhodují o klíčových aspektech našich životů.

Jako budoucí účastník se můžeš těšit na pestrý program plný workshopů a debat. Naším cílem je, aby účastníci nejen pochopili, jak politik pracuje, ale aby si mohli jeho práci i vyzkoušet. Čekají na vás debaty se zastupiteli měst a krajů, poslanci nebo dokonce i členy vlády.

AMOB získal podporu významných českých univerzit, díky které budou mít účastníci příležitost diskutovat s poradci vlády a experty, kteří řeší aktuální situaci. Nabízíme jedinečnou příležitost si rozšířit své znalosti a prozkoumat fungování České republiky z jiného úhlu pohledu.

V neposlední řadě chceme vyzdvihnout příležitost seznámení se s aktivními vysokoškoláky v našich řadách a využít příležitosti navštívit prestižní vysoké školy z jiné perspektivy než bývá běžné.

Účastníky čeká několikadenní pobyt v Brně (na Ekonomicko-správní fakultě MU), v Ostravě a v Praze (na Právnické fakultě a Fakultě sociálních věd UK) naplněný přednáškami, debatami a simulacemi. Akademie ale není jen o akademicích. Naopak se snaží o co možná nejširší pochopení společenských vztahů z různých úhlů pohledu a zaměřuje se nejenom na předávání znalostí, ale i dovedností.​

Tak neváhej a přihlas se na AMOB, protože být aktivní je cool!

Zjisti o projektu více

Cílem projektu není účastníky pouze vzdělat, ale ukázat jim přínos aktivního zapojení do veřejného života, vzbudit v nich zájem o diskuzi a dialog a dát jim nové možnosti, jak se realizovat ve svém osobním, sociálním, profesním a studijním životě.

 

Absolventi, nejenže jsou inspirováni z nápadů, jak změnit sve okolí. Mimoto se budeme snažit, aby výstupy našich debat byly postoupeny dál do rozhodovacího procesu. Kromě toho ti nejlepší absolventi získají možnost absolvovat stáž v Poslanecké sněmovně napříč politickým spektrem a odnesou si hodnotné ceny.

 

S ohledem na epidemické podmínky máme připravený i pestrý náhradní online program, o kterém včas budeme informovat, proto o účast na Akademii nepřijdeš i kdyby byl (snad už ne) lockdown.

 

V rámci dlouhodobé statistiky doporučujeme účast mezi 15 a 18 lety. Nicméně toto není podmínka, proto vyzýváme i ostatní, aby zvážili svou účast, neboť vzdělání se meze nekladou.

 

Spolek MOB – Mladí občané čerpá dotace od sponzorů, které umožňují plné hrazení ubytování, stravy a konání programu. Program bude s vámi sdílen před konáním samotné akce. V případě dotazů se můžete obrátit na koordinátora projektu.

Výběrové řízení

Po vyplnění přihlášky obdržíte email s dalšími informacemi. Rychle zhodnotíme vaši přihlášku a potvrdíme tvé přijetí. 

Ve výběrovém řízení není žádné zvýhodnění. Hlavním kritériem je alespoň částečná účast na všech dílčích částech AMOBu. Proto se vám budeme snažit datum, co nejvíce přizpůsobit.

Vaši účast na projektu vám potvrdíme bezprostředně po konání workshopu.

Pokud jste nestihli výběrové řízení nezoufejte a napište koordinátorovi. Je možné, že se neočekávaně uvolnilo místo, které vám může být obratem nabídnuto.

Příklad úvahy najdete zde.

Zdravotní opatření

Zdravotní opatření

Pro účast na akci je nutné v době konání akce prokázat splnění jedné z následujících podmínek:

  • Prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce.
  • Aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.
Přihlašování
Přihlašování ukončeno

Municipalita

kdy

15.-18.2.2024

kde

Brno

o čem

kdo se skutečně stará o město

Region

kdy

14.-17.3.2024

kde

Ostrava

o čem

co ti nabízí tvůj kraj

Republika

kdy

11.-14.4.2024

kde

Praha, Univerzita Karlova (Právnická fakulta)

o čem

jak funguje naše národní politika

Municipalita

Zajímá tě fungování a politika města, vesnice a obecně obce? Pak je Municipalita přesně ta část Akademie, na kterou by ses měl/a nejvíce těšit! Municipalita probíhá tradičně v Brně a těšit se můžeš na diskusi o kultuře, sociálních dávkách, bytové politice a mnoho dalšího. Tak nažhav aplikaci Můj vlak a potkáme se v Brně od 15. do 18. února 2024.

Region

Chceš se dozvědět něco více o krajích? Tak s námi vyraž do kraje “razovyteho”, kde budeš mít unikátní příležitost poznat zdejší kulturu a poznat regionální politiku. Zabrousíme i do tajů Evropské unie a jejího propojení s kraji. Můžeš se těšit na přednášky, workshopy. Tož, bude to fajne, tak doraž do Ostravy, těšíme se na tebe 14.-17. března 2024.

Republika

Pokud tě zajímá česká politika a její směřování, pojeď s námi na Republiku. Můžeme ti nabídnout nabitý program se spoustou přednášek a workshopů od základů právní teorie přes digitalizaci a elektronické identitě až po osobní kontakt s politiky. Celý program je zakončený simulací jednání poslanecké sněmovny. Tak neváhej a přidej se k nám poznávat, jak se tvoří česká politika od 11. do 14. dubna 2024.

Václav Havlík, koordinátor MOB Akademie 2019-2020 (Region nyní probíhá v Ostravě)

Absolvování projektu

Po úspěšném absolvování Akademie Mladých občanů jsou pro účastníky připraveny certifikáty o absolvování vzdělávacího kurzu, hodnotné odměny a pro ty nejaktivnější i stáže v Parlamentu ČR. Akademie Mladých občanů je skvělým začátkem pro další osobní rozvoj, dává účastníkům mnoho znalostí a rozšiřuje nejen jejich dovednosti a možnosti, ale může sloužit také k získání cenných kontaktů. Částí republika končí celý AMOB, to však neznamená, že účastníci již o spolku MOB neuslyší.

Pokud by někoho z účastníků činnost našeho spolku nadchla a ztotožnil se s ní, může do spolku vstoupit a podílet se na pořádání dalšího ročníku Akademie nebo jiných projektů. Zároveň se může zúčastnit i dalších připravovaných projektů nebo organizovat projekty ze své iniciativy a dle své kreativity a schopností.

Galerie | Předchozí ročníky

Připravujeme pro vás galerii fotek z předchozích ročníků Akademie Mladých občanů.

Již brzy

Recenze od účastníků

Mája Hrabětová
Jan Adamec
"Osobně musím říct, že jsem si ani nepředstavoval, co všechno mi tahle stáž přinese. Taktéž se mi podařilo navázat kontakty, které jak doufám, v budoucnu využiji."
Aleš Kubíček
"Díky projektu jsem si potvrdila, co chci do budoucna studovat a ujasnila jsem si, že politika je něco, co hledám a čemu se chci věnovat. Musím říct, že jsem byla na různých soutěžích, ale tato mě zaujala nejvíce."
Iryna Deket

Koordinátorka MOB Akademie 2024

Email:

tereza.parizkova@mladiobcane.cz

amob@mladiobcane.cz

Realizováno za podpory

Partneři

The project is supported by the Friedrich Naumann Foundation for Freedom.

The Friedrich Naumann Foundation for Freedom is not responsible for the content of this project, or for any use that may be made of it. The views expressed herein are those of the organiser(s) of the project alone. These views do not necessarily reflect those of the Friedrich Naumann Foundation for Freedom.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.