MOB Akademie

MOB Akademie

Přihlašování

Přihlašování otevřeno do konce 31. ledna 2022.

Přihlaste se zde

Přihlašování do dalšího ročníku spouštíme v lednu 2022

Akademie Mladých občanů je soutěžně-vzdělávací projekt s několikaletou tradicí, který přibližuje středoškolákům principy politiky na místní, regionální a republikové úrovni. Probíhá ve třech kolech, vrcholí dílčími projekty Municipalita, Region a Republika. Pořádají jej mladí pro mladé, zábavně a s nadšením!

V průběhu projektu účastníky čeká poznávání fungování a řízení měst a obcí, dozví se více o fungování větších správních celků jako jsou kraje, ale i evropské regiony. V neposlední řadě se zaměří i na fungování našeho státu a jeho jednotlivých složek státní moci.

Jako účastník se můžeš těšit na pestré přednášky, workshopy a debaty. Navštívíš tři velká metropole Brno, Ostravu a Prahu.

Projekt je podporován českými univerzitami , díky nimž budou účastníci moci diskutovat se skutečnými špičkami v oboru a dostanou se i na akademickou půdu.

Účastníky čeká několikadenní pobyt v Brně (na Ekonomicko-správní fakultě MU), v Ostravě a v Praze (na Právnické fakultě a Fakultě sociálních věd UK) naplněný přednáškami, debatami a simulacemi. Akademie ale není jen o akademicích. Naopak se snaží o co možná nejširší pochopení společenských vztahů z různých úhlů pohledu a zaměřuje se nejenom na předávání znalostí, ale i dovedností.​

Cílem projektu není účastníky pouze vzdělat, ale ukázat jim přínos aktivního zapojení do veřejného života, vzbudit v nich zájem o diskuzi a dialog a dát jim nové možnosti, jak se realizovat ve svém osobním, sociálním, profesním a studijním životě.

 

Absolventi, nejenže jsou inspirováni z nápadů, jak změnit sve okolí. Mimoto se budeme snažit, aby výstupy našich debat byly postoupeny dál do rozhodovacího procesu. Kromě toho ti nejlepší absolventi získají možnost absolvovat stáž v Poslanecké sněmovně napříč politickým spektrem a odnesou si hodnotné ceny.

 

S ohledem na epidemické podmínky máme připravený i pestrý náhradní online program, o kterém včas budeme informovat, proto o účast na Akademii nepřijdeš i kdyby byl lockdown.

Zdravotní opatření

Pro účast na akci je nutné v době konání akce prokázat splnění jedné z následujících podmínek:

  • Prodělání laboratorně potvrzeného onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání akce.
  • Aplikaci očkování proti covidu-19, přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.

Přihlašování

Přihlašování otevřeno do konce 31. ledna 2022.

Přihlaste se zde

Municipalita

kdy

10. - 13. 2. 2022

kde

Brno, Masarykova univerzita

o čem

kdo se skutečně stará o město

Region

kdy

24. - 27. 3. 2022

kde

Ostrava

o čem

co ti nabízí tvůj kraj

Republika

kdy

7. - 10. 4. 2022

kde

Praha, Univerzita Karlova (Právnická fakulta a Institut politologických studií)

o čem

jak funguje naše národní politika

Municipalita

Zajímá tě fungování a politika města, vesnice a obecně obce? Pak je Municipalita přesně ta část Akademie, na kterou by ses měl/a nejvíce těšit! Municipalita probíhá tradičně v Brně a těšit se můžeš na diskusi s architekty města ohledně nového nádraží a výstavby městské části, tvorbu rozpočtů, na Jana Grolicha a nebo na diplomatický protokol. Tak nažhav aplikaci Můj vlak a potkáme se v Brně od 10. - 13. února.

Region

Chceš se dozvědět něco více o krajích? Tak s námi vyraž do kraje “razovyteho”, kde budeš mít unikátní příležitost poznat zdejší kulturu a poznat regionální politiku. Zabrousíme i do tajů Evropské unie a jejího propojení s kraji. Můžeš se těšit na přednášky, workshopy a i výletový den. Tož, bude to fajne, tak doraž do Ostravy, těšíme se na tebe 24. - 27. března.

Republika

Pokud tě zajímá česká politika a její směřování, pojeď s námi na Republiku. Můžeme ti nabídnout nabitý program se spoustou přednášek a workshopů od základů právní teorie přes digitalizaci a elektronické identitě až po osobní kontakt s politiky. Celý program je zakončený simulací jednání poslanecké sněmovny. Tak neváhej a přidej se k nám poznávat, jak se tvoří česká politika. Těšíme se na tebe 7.-10. dubna.

Václav Havlík, koordinátor MOB Akademie 2019-2020 (Region nyní probíhá v Ostravě)

Absolvování projektu

Po úspěšném absolvování Akademie Mladých občanů jsou pro účastníky připraveny certifikáty o absolvování vzdělávacího kurzu, hodnotné odměny a pro ty nejaktivnější i stáže v Parlamentu ČR. Akademie Mladých občanů je skvělým začátkem pro další osobní rozvoj, dává účastníkům mnoho znalostí a rozšiřuje nejen jejich dovednosti a možnosti, ale může sloužit také k získání cenných kontaktů. Částí republika končí celý AMOB, to však neznamená, že účastníci již o spolku MOB neuslyší.

Pokud by někoho z účastníků činnost našeho spolku nadchla a ztotožnil se s ní, může do spolku vstoupit a podílet se na pořádání dalšího ročníku Akademie nebo jiných projektů. Zároveň se může zúčastnit i dalších připravovaných projektů nebo organizovat projekty ze své iniciativy a dle své kreativity a schopností.

Galerie | Předchozí ročníky

Připravujeme pro vás galerii fotek z předchozích ročníků Akademie Mladých občanů.

Již brzy

Recenze od účastníků

Mája Hrabětová
Jan Adamec
"Osobně musím říct, že jsem si ani nepředstavoval, co všechno mi tahle stáž přinese. Taktéž se mi podařilo navázat kontakty, které jak doufám, v budoucnu využiji."
Aleš Kubíček
"Díky projektu jsem si potvrdila, co chci do budoucna studovat a ujasnila jsem si, že politika je něco, co hledám a čemu se chci věnovat. Musím říct, že jsem byla na různých soutěžích, ale tato mě zaujala nejvíce."
Iryna Deket

Kristina Dědečková

Lead projektu MOB Akademie

Email
kristina.dedeckova@mladiobcane.cz

amob@mladiobcane.cz

Realizováno za podpory

Partneři

The project is supported by the Friedrich Naumann Foundation for Freedom.

The Friedrich Naumann Foundation for Freedom is not responsible for the content of this project, or for any use that may be made of it. The views expressed herein are those of the organiser(s) of the project alone. These views do not necessarily reflect those of the Friedrich Naumann Foundation for Freedom.